Screenshot 7

İngilizce Öğreten 3 Film, 3 Sesli Kitap ve 3 Hikaye Önerisi

İnsan beyni çoklu zekâ sistemine sahiptir. Eğer beynimize birden fazla zekamızı kullanarak bir şeyi öğretirsek bu bilgi daha kalıcı oluyor. Gelin tam olarak ne demek istediğimi bir örnekle açıklayayım.

Mesela KIRMIZI kelimesini Çincede öğrendiğinizi varsayalım. Bu kelimeyi bir yerde duyarsan, bir metinde görüp okursan, bu kelimeyle hayatında olan bir şey bağdaştırırsan ya da KIRMIZI kelimesi sana bir kokuyu anımsatırsa, sen bu ifadeyi bir daha unutmazsın.

Yani birden fazla duyumuzu kullandığımızda öğrendiğimiz bilgi kalıcı hafızaya aktarılıyor. Peki biz bu bilgiyi İngilizce öğrenirken nasıl kullanalım?

3 Ayda 3 Hikaye, 3 Sesli Kitap, 3 Film

Size birazdan bazı kaynakların hem kitap halini, hem sesli kitap halini, hem de film versiyonunu vereceğim. Bunları İngilizcenize faydalı olması için özenle seçtim.

Bu kaynakların hem hikayesini okumanızı, hem sesli kitap olarak dinlemenizi hem de film versiyonunu izlemenizi öneriyorum ki bu şekilde birden fazla zekanızı harekete geçirerek daha kalıcı öğrenme gerçekleşleştirebilirsiniz.

Bu vereceğim 3 kaynağı 3 aya bölerek değerlendirebilirsiniz. Mesela 100 sayfalık bir hikayeyi her hafta 25 sayfa okuma, bu sayfaların sesli halini dinleme ve ayda bir gün oturup bu hikayenin film versiyonunu izleme olarak ilerleyebilirsiniz.

Kitap Okurken Çok Sıkılıyorum…

Kitap okumak sizin için sıkıcı bir aktivite ise kitabı sesli haliyle eş zamanlı okumayı düşünün. Yani dinlerken gözlerinizle de metin halini takip edebilirsiniz. Bu şekilde hem hızlı ilerlersiniz, hem de tüm dikkatinizi verdiğiniz için daha iyi anlayabilirsiniz.

Keramet Zamanlayıcıda

Eğer kitap okumak sizin için hala sıkıcı geliyorsa ve bir türlü başlayamıyorsanız, çok küçük bir hedef belirleyerek zamanlayıcı kurun. Mesela 15 dk. En azından o gün 15 dk kitap okumuş olmak TO-DO listinizden bir şeyi silmenizi sağlayacak ve bu da size hakettiğiniz başarı hissini verecektir. Zamanlayıcı çalana kadar okuyacağım diye kendinizi şartlayın. Eminim çoğunuz kendinizi kaptırıp zamanlayıcı çalsa da okumaya devam edeceksiniz.

Gelelim İngilizce öğrenirken size aşırı faydalı olacak kaynaklarımıza!

1. DRACULA

Bir vampir hikayesi olan Dracula Osmanlılardan intikam almak isteyen Romanyalı Kazıklı Voyvoda lakaplı Vlad III’ın yaptığı işkencelerden esinlenerek çıkmış. Hem tarihe ilgisi olanlar hem de fantastik, gotik, korku türünde kitap okumayı sevenler için enfes!

Sesli Kitap: https://www.youtube.com/watch?v=JcfffzyL-hA

Hikaye Kitabı PDF: http://www.bramstoker.org/pdf/novels/05dracula.pdf

Netflix Film Dizi: Dracula Untold 2014: https://www.netflix.com/cz-en/title/70305899

Netflix Dizi Adı: Dracula Tv Series 2020: https://www.netflix.com/title/80997687

2. Hansel and Gratel

Dillerden düşmeyen çocukluğumuzu renklendiren harika bir hikaye olan Hansel ve Gratel’in İngilizce versiyonuna bayılacaksınız.

Sesli Kitap: https://www.youtube.com/watch?v=Qji-GeY_NqM

Hikaye Kitabı PDF: https://sites.pitt.edu/~dash/grimm015.html

Netflix Dizi Adı: A Tale Dark & Grimm: https://www.netflix.com/title/81076952

3. Sleepy Hollow

Johhny Deep’in başrolünü oynadığı Sleepy Hollow çok net İngilizcesi ile size keyifli anlar yaşatacak.

Sesli Kitap: https://www.youtube.com/watch?v=MksnrLTCv3M

Hikaye Kitabı PDF: https://www.gutenberg.org/files/41/41-h/41-h.htm

Netflix Film Adı: Sleepy Hollow: https://www.netflix.com/jp-en/Title/60000207

Lingua Matik ailesi olarak İngilizce öğrenme yolculuğunuzda size yardımcı olmak için sosyal medyada ve sitemizde her hafta harika öneriler ve içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bizi takip etmeyi unutmayın.

Youtube: https://www.youtube.com/c/EnglishwithLinguaMatik

Write a comment