Sıfırdan İngilizce Nasıl Öğrenilir? - Lingua Matik

Blog

Blog

Sıfırdan İngilizce Nasıl Öğrenilir?

linguamatik_ing_dusunmek

Sıfırdan İngilizce Nasıl Öğrenilir?

 

İngilizce dünya çapında milyonlarca insan tarafından konuşulan bir dildir. Ayrıca İngilizce Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya ve Kanada da dahil olmak üzere birçok ülkenin resmi dilidir. Dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan İngilizce hem sosyal hayatımızda hem de iş hayatımızda bir gereklilik haline geldi. Peki sıfırdan İngilizce öğrenmek için nereden başlamalı ve ne yapmalı? Sıfırdan İngilizce öğrenmek mümkün mü? Kaç ayda akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilirim? Bu yazımızda sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenlerin mutlaka bilmesi gerekenleri listeledik, sıfırdan nasıl İngilizce öğrenilir, sizler için hazırladık.

 

1) Hedef Belirle ve Çalışma Planı Oluştur. 

 

Sıfırdan İngilizce öğrenmeye karar verdiysen, öncelikle kendine bir hedef belirle. Kaç ayda hangi seviyeye gelmek istiyorsun? Hangi kaynaktan hangi konuları çalışmak istiyorsun? Doğru kaynakları ve teknikleri kullanarak İngilizce becerilerinizi geliştirebilir, farklı kültürlerden insanlarla iletişim kurabilir ve İngilizceyi yeni kapıları aralayan bir araç haline getirebilirsiniz. 

 

Öncelikle, bunu başarabileceğinize inanmanız sonrasında vereceğim doğru tekniklerle çalışmalarınızı ilerletmeniz gerekir. 2.5 aylık bir plan ile nasıl çalışacağını görmek için, tıkla. Eğer İngilizce öğrenmeye yeni başlıyorsanız, yolun başındayken bu sürecin başarılı geçmesi için bilmeniz gereken birkaç önemli ayrıntı daha var.

 

2) İngilizceye Maruz Kalın. 

 

İngilizce öğrenirken kendinizi çeşitli kaynaklara maruz bırakmalısınız. Sadece bir kursa giderek, ya da bir kaynağa çalışarak dille bütünleşemezsiniz. Dili bir bütün olarak görmelisiniz. İngilizce artık sizin için hayatınızın bir parçası haline gelmeli. Okuma kitapları, filmler ve diziler buna örnek gösterilebilecek bazı kaynaklardır. Sadece konu anlatımı çalışarak ve not alarak istediğiniz gibi konuşmanız zordur. O yüzden düzenli olarak sürekli bir şekilde İngilizce maruz kalmanız gerekir. Netflix, Youtube gibi kanallar bu anlamda size yardımcı olacaktır. Bunun ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz için eğitimlerimizde sadece dersler değil, her hafta film ve dizi önerileri, extra kaynaklar sayesinde İngilizceye düzenli olarak maruz kalıyorsunuz.  

 

3) Öğrendiğinizi Test Edin. 

 

Ne kadar çalışsanız da öğrendiğinizi pratik yapmadan, alıştırmalar yapmadan, doğru öğrenmenin olup olmadığını ölçmeniz imkansızdır. Bu yüzden öğrendiğiniz bilgileri test etmelisiniz. Gerek yazılı gerekse konuşma pratikleri ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dökmezseniz, bilgileriniz pasif kalır ve zamanla silinir. Öğrendiklerinizi aktif bir şekilde kullanmanın tek yolu yazma ve konuşmadır. Yoksa bilginiz pasif olarak kalır ve İngilizceyi hayatınızın bir parçası haline dönüştüremezsiniz. Bilginizi aktif tutma yöntemlerini öğrenmek için şu videoyu izleyebilirsiniz.

 

4) İngilizceyi Konuşarak Öğrenmelisiniz.

 

Dünya dili olan İngilizceyi artık konuşarak öğrenmek mümkün. Eskisi gibi aylarca gramer çalışmak, kitap defter yutmak yerine doğru yöntem ve tekniklerle kısa bir süre içinde akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilirsin. İngilizce öğrenmek isteyen herkes artık yabancı dilin en hızlı öğrenme şeklinin onu konuşmak olduğunu bilir. 

 

Eskiden İngilizce öğrenmenin en etkili yollarından biri yurtdışına gitmek olarak düşünülürdü. Yurtdışına gitmek yabancı dil öğrenme üzerinde etkili olsada sadece bilgisayar ya da telefonunuzla da İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmanın mümkün olduğunu Lingua Matik tekniklerini kullananlar deneyimledi.

 

Dilbilimcilerin dünya çapında yürüttüğü akademik çalışmaların sonuçları doğrultusunda geliştirilen Lingua Matik’e özel konuşma teknikleri ile daha ilk dersinizden İngilizce konuşmaya başlayabilirsiniz. Yüzlerce yıldır İngilizce konuşmak bizleri en zorlayan yetenek oldu çünkü doğru teknikler kullanarak etkili öğrenme sağlayamadık. Lingua Matik online temel ingilizce eğitimlerinde ilk dersten itibaren öğrendiğiniz bilgileri aktif bir şekilde kullanarak İngilizceyi konuşarak öğreneceksiniz.

 

Lingua Matik’in kurucusu öğretim görevlisi ve dilbilimci Merve Erçin tarafından geliştirilen yöntemler ile öğrendiğiniz her konuyu konuşarak pratik yapacaksınız. İlk dersten itibaren aktif bir şekilde ingilizce bilginizi kullanarak en kısa süre içinde akıcı bir şekilde ingilizce konuşmaya başladığınızı göreceksiniz. 

 

4) Kararlı ve Sabırlı Olun. 

 

İngilizce öğrenen herkesin farklı bir yolculupu olur. Öğrenmeye türüne, motivasyona, zamanına, çalışma hayatına, yaşadığı yere göre bile süreç farklılık gösterebilir. Şartlarınız her ne olursa olsun bu yola girdiyseniz yola devam ettiğiniz sürece başarılı olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

 

Kendinize bunu sık sık hatırlatmalısınız. Çok kısa sürede öğrenen birine bakıp iç geçirmek de yanlıştır, çok uzun yıllar öğrenemeyen birini eleştirmek de. Herkesin süreci farklıdır. O yüzden kurslarımızda hayat boyu erişim hakkınız vardır ki bu şekilde tamamen kendi hızınızda dilediğiniz gibi ilerleyebilirsiniz. Unuttuğunuz konulara dönerek yıllar sonra bile izleyebilirsiniz. Zaman zaman bilgilerinizi tazelemek için tekrar yapabilirsiniz. 

 

5) İngilizce Öğrenen Diğer İnsanlarla Bir Araya Gelin. 

 

Şüphesiz herkes bilir ki dil öğrenmenin nihai amacı bu dili konuşan diğer insanlarla bir araya gelmektir. Amaç bu olunca ingilizce öğrenen diğer insanlarla bir araya gelmek kaçınılmazdır. Diğer ingilizce öğrenen insanlarla iletişimde olmak, onların süreçlerinden esinlenmek ve birbirine yardım etmek bu süreci eğlenceli hale getiren faktörlerden biridir. 

 

İngilizce pratikler yapmak, kaybettiğiniz motivasyonunuzu kazandırıp sizi tekrar çalışmalarınıza götürmek, dilediğinizde bilgilerinizi tazelemeye hazır kursların olduğu dil severler topluluğu LM CLUB’ı kurarken hedefimiz buydu. Bir yerden sonra öğrenilen bilgilerin kalıcı olması ve eriştiğiniz seviyeyi korumak ve daha da ilerlemek için böyle bir topluluğa ihtiyaç olduğunu fark ettik. 

 

Share this post:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Başlıklar

Need help?